Bieganie boso – Technika krótko wyjaśniona
Kto zajmuje się techniką biegania boso, szybko zrozumie, dlaczego buty z grubą podeszwą, wysokim obcasem i zbyt wąskim krojem nie są korzystne dla zdrowia i dlaczego lepiej jest przejść na buty do biegania boso.
Aby rozpoznać zalety butów do biegania boso, chcielibyśmy krótko wyjaśnić Ci podstawy biegania boso.
Podstawy biegania boso
Bieganie boso może brzmieć jak nowy trend, ale nic bardziej mylnego. To raczej powrót do naturalnego biegania.
Przy naturalnym chodzie stabilność i bezpieczeństwo są na pierwszym planie, niezależnie od prędkości biegu, podłoża czy warunków pogodowych. Podczas biegania boso mamy dzięki anatomii stopy i przebiegającym tam nerwom wszystkie warunki do bezpiecznego i delikatnego dla stawów chodu. Natura dała nam wszystko, czego potrzebujemy.
Bieganie boso trenuje ważne grupy mięśniowe, jednocześnie wzmacnia plecy i wspiera krążenie. Ponadto podczas biegania boso możemy pobierać elektrony, których potrzebujemy w wystarczającej ilości dla silnego układu odpornościowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod hasłem Grounding lub Earthing.
Zasadniczo można wyróżnić trzy aspekty biegania boso:
Wewnętrzne sprzężenie zwrotne przez nerwy
Podeszwa stopy ma najwyższe stężenie zakończeń nerwowych. Podczas biegania boso można dzięki temu odbierać i regulować ruchy.
Różne podłoża od śliskiego, przez miękkie, ciepłe, zimne po nierówne lub kłujące są doskonale wyczuwane podczas biegania boso i przekazywane przez nerwy. Intuicyjnie dostosowuje się ruch, aby zawsze biegać bezpiecznie i stabilnie oraz unikać niebezpieczeństw.
Kontrola ruchu przez duży palec
Ludzka stopa jest w swojej strukturze niezwykle skomplikowana. Składa się z 36 kości, 33 stawów i ponad 20 mięśni. W swojej naturalnej formie stopa ma kształt V, z przodu szeroko się rozchodzi, ponieważ palce nie są ściśnięte.
Duży palec jest szczególnie ważny dla chodu. Podczas biegania boso zapewnia równowagę, kontroluje ruch i zapewnia stabilność. Że duży palec pełni centralną rolę, widać już na pierwszy rzut oka, ponieważ jest wyraźnie większy niż wszystkie inne. W swojej naturalnej formie jest szczególnie silny i nieco odstaje na zewnątrz. Tylko w ten sposób duży palec może perfekcyjnie wykonywać swoje zadania.
Badania pokazują, że stopy osób, które dużo biegają boso, nie tylko mają naturalny kształt V, ale są znacznie szersze niż u osób, które cały czas noszą zbyt ciasne buty. To w imponujący sposób pokazuje, że u biegaczy boso stopa zachowała swoją naturalną anatomiczną formę i wykazuje znacznie silniejsze mięśnie.
Naturalna amortyzacja przez mięśnie i ścięgna
Podczas biegania boso, anatomia stopy zapewnia całkowicie naturalną amortyzację. Amortyzujące buty są absolutnie zbędne.
Łuk stopy działa w ruchu jak sprężyna, może się rozciągać i kurczyć, aby tłumić wstrząsy. Tak zwany mechanizm kołowrotu (angielski: windlass mechanism) powoduje podczas chodzenia, biegania i skakania wznoszenie łuku podłużnego i stabilizację stopy.
Poza tym natura wyposażyła nas w małą poduszkę tłuszczową na pięcie, która zapewnia dodatkową amortyzację przy stąpaniu.
Znając te fakty, prawdopodobnie chcesz od razu zdjąć buty i dalej biegać boso. Może już po krótkim czasie poczujesz ból w swoich mięśniach, ścięgnach i stawach.
Przez lata noszenia zbyt ciasnych butów, zapomnieliśmy o naszym naturalnym sposobie poruszania się podczas biegania. Mięśnie uległy zanikowi, a przetaczanie się stopy wydaje się początkowo dość skomplikowane. Musimy powoli przyzwyczajać się do biegania boso i w idealnym przypadku wykonywać specjalne ćwiczenia, aby ponownie nauczyć się naturalnego chodu bez obuwia.
Problemy spowodowane konwencjonalnym obuwiem
Buty są dziś uważane za ważny dodatek modowy. Dla wielu użytkowników wygląd jest ważniejszy niż zdrowie. Kształt kopyta butów jest zazwyczaj zbyt wąski, a większość modeli zwęża się zbyt mocno z przodu. Nasze stopy przyzwyczaiły się do bycia ściśniętymi w butach przez lata. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób zmienia się naturalny kształt stopy.
Osoby, które przyswoiły sobie podstawy biegania boso, szybko rozumieją, dlaczego bieganie boso jest tak zdrowe i dlaczego nowoczesne obuwie z grubą podeszwą, właściwościami amortyzującymi i zbyt ciasnym krojem może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Stopa jest zmieniana w swojej anatomii przez noszenie takich butów, a kontakt nerwów z podłożem zostaje utracony. W ten sposób mięśnie stopy zanikają, a wewnętrzne sprzężenie zwrotne całkowicie zanika. Z powodu braku mięśni stopy i utraty informacji, które odbieramy przez nerwy, zmienia się cały wzorzec chodu.
Nowoczesne buty ze wszystkimi swoimi cechami prowadzą do rozwinięcia nieprawidłowego stylu biegania. Kroki stają się większe, a stopa nie jest już prawidłowo przetaczana. Stopa jest stale ograniczana, a ważne mięśnie stopy zanikają. W rezultacie pojawiają się różne zmiany anatomiczne, takie jak płaskostopie, koślawość stopy czy nawet halluks.
Kiedy stopa zmienia się w swojej naturalnej formie, ma to również konsekwencje dla całego ciała. Chód bez zwykłego obuwia wydaje się niestabilny i po prostu nieprzyjemny, mimo że jest to najnaturalniejsza forma poruszania się. Nierzadko przyczyny bólu pleców, dolegliwości stawów kolanowych i biodrowych lub przepukliny dysku leżą w stopie.
Niestety, wzrasta również ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu, gdy stopa z wszystkimi swoimi wspaniałymi właściwościami nie działa już prawidłowo z powodu braku mięśni oraz słabych więzadeł i ścięgien.
Najlepsze dla zdrowej anatomii byłoby ciągłe chodzenie boso. Ponieważ w naszym nowoczesnym społeczeństwie nie zawsze jest to możliwe, warto postawić na obuwie, które zapewnia zachowanie naturalnego ruchu i kontaktu z podłożem. Dzięki butom barefoot ZAQQ możesz to osiągnąć.
Buty barefoot ZAQQ wspierają naturalny chód
Buty barefoot wspierają wewnętrzną informację zwrotną
W naszych butach barefoot ZAQQ podeszwa jest tak cienka i elastyczna, że impulsy są przekazywane do Twoich nerwów. Wewnętrzna informacja zwrotna jest przekazywana mimo obecności buta i zapewnia, że możesz intuicyjnie dostosowywać swoje ruchy tak jak podczas chodzenia boso.
Buty barefoot umożliwiają kontrolę ruchu poprzez duży palec
Buty barefoot ZAQQ posiadają szeroką przestrzeń na palce. Dzięki temu Twój stopa może poruszać się w naturalnej anatomii wewnątrz buta. Palce mają wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć się w kształcie litery V, a duży palec może bez problemu balansować i stabilizować ruchy, tak jak przewidziała to natura.
Utrzymanie i budowa mięśni jako naturalnego amortyzatora
Kto posiada silne mięśnie i ścięgna, nie potrzebuje butów z amortyzacją. Amortyzacja jest naturalnie wbudowana w każdym zdrowym człowieku. Warunkiem tego jest naturalny chód, aby mięśnie i ścięgna były stale używane.
W butach barefoot ZAQQ Twoja stopa ma wystarczająco dużo miejsca i może się toczyć i poruszać przez cienką, bardzo elastyczną podeszwę, tak jak przewidziała to natura. Dzięki temu przy każdym kroku trenujesz mięśnie stóp i używasz swoich ścięgien i więzadeł w naturalny sposób.
Oczywiście nasze cienkie i elastyczne podeszwy barefoot nie mają podwyższenia. Tak jak podczas chodzenia boso, w naszych butach barefoot nie ma różnicy wysokości między piętą a przodostopiem.
Przejście na buty barefoot
Jeśli po latach noszenia tradycyjnego obuwia zaczynasz chodzić w butach barefoot, mięśnie i ścięgna muszą najpierw przyzwyczaić się do nowego obciążenia. Może pojawić się zakwasy, a nawet lekkie dolegliwości stawów lub pleców. Jak przy każdym innym treningu, również mięśnie stóp muszą być stopniowo budowane i przyzwyczajane do nowego obciążenia.
Nie popełniaj błędu, chcąc za dużo naraz. Daj swojemu ciału czas na dostosowanie się do nowych wymagań. Twoje mięśnie stóp wraz z odpowiednimi ścięgnami i więzadłami prawdopodobnie przez lata nie były właściwie używane i w związku z tym osłabły.
Najlepiej próbuj jak najczęściej chodzić bez butów, aby budować mięśnie. Najłatwiej to zrobić na miękkiej trawie lub na plaży. Później możesz podjąć wyzwania na terenach, które wymagają więcej od Twoich stóp.
Jeśli chcesz przejść na buty minimalistyczne, ale dotychczas nie trenowałeś mięśni stóp, zaleca się noszenie ich na początku tylko przez kilka godzin i stopniowe zwiększanie obciążenia każdego dnia. W ten sposób ścięgna i więzadła mogą przyzwyczaić się do obciążenia, a mięśnie stóp mogą się stopniowo rozwijać. Tylko z silnymi mięśniami oraz stabilnymi więzadłami i ścięgnami będziesz w stanie wypracować naturalny i oszczędzający stawy chód.