Dlaczego warto trenować boso lub w butach minimalistycznych
Wyskakujemy z łóżka i wsuwamy się w nasze kapcie, przed opuszczeniem domu zakładamy buty uliczne. Chodzenie boso? Nie ma mowy, ponieważ nasze stopy są tak przyzwyczajone do obuwia, że chodzenie boso może być dość nieprzyjemne. Podłoga z płytek jest zbyt zimna na chodzenie boso, a na ulicy potrzebujemy butów, aby chronić nasze stopy.
Nagie stopy są również zazwyczaj uważane za nieatrakcyjne i nieeleganckie. Buty są po prostu częścią naszego nowoczesnego stylu życia. Oprócz funkcji ochronnej, dzięki butom możemy również wyrażać nasz indywidualny styl.
Jednak noszenie butów powoduje utratę siły mięśniowej, a także zanika sensoryczne sprzężenie zwrotne z podłoża. Dlaczego warto trenować boso, dowiesz się w poniższym artykule.
Trening boso – zalety / efekty
Interesujące wyniki można znaleźć w badaniu Franklina i in. z 2015 roku, opublikowanym w czasopiśmie naukowym Gait & Posture.
Następujące efekty można osiągnąć, zdejmując buty podczas treningu, czyli trenując boso lub w skarpetkach:
-
Więcej mięśni jest zaangażowanych
W normalnym obuwiu nasza stopa porusza się w pewnym rodzaju pozycji ochronnej. Boso angażuje się do 20 mięśni więcej, które nie tylko są wzmacniane, ale również pełnią wiele funkcji dla stabilnego chodu. Trenując te mięśnie celowo z użyciem ciężarów, można szybko zreaktywować i rozbudować „zapomniane” mięśnie. W ten sposób wnosimy istotny wkład, aby pozostać zdrowym, sprawnym i wolnym od kontuzji.
-
Lepsza równowaga
Posiadanie dobrego zmysłu równowagi jest ważne, aby zapobiegać urazom. W miarę starzenia się, upadek może prowadzić do poważnych obrażeń, dlatego właśnie wtedy bardzo ważne jest, aby zawsze chodzić stabilnie i nie chwiać się, nawet jeśli podłoże jest śliskie lub nierówne.
Badanie przeprowadzone na dzieciach przez Zech i in. z 2018 roku, opublikowane w Frontiers in Pediatrics, pokazuje, że dzieci, które często chodzą boso i bawią się, mają znacznie lepszy zmysł równowagi niż dzieci, które zawsze noszą buty.
-
Wzrost tonusu mięśniowego i siły mięśni
Szczególnie podczas treningu siłowego, niezależnie czy z własnym ciężarem, czy zewnętrznymi ciężarami, można odczuć dużą różnicę, gdy trenuje się boso zamiast w butach.
Mózg otrzymuje przez stopy lepsze sprzężenie zwrotne z podłoża. Szczególnie w przypadku stagnacji wyników, trening boso może prowadzić do podnoszenia większych ciężarów. Dzięki lepszemu odczuwaniu przez stopę, jakość ruchów może zostać znacznie poprawiona, co ostatecznie może prowadzić do poprawy wyników.
Czy trening boso jest odpowiedni dla każdego?
Zasadniczo tak, pod warunkiem, że ma się zdrowe stopy. Osoby, które miały złamania lub deformacje, albo cierpią na osteoporozę, powinny jednak zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Poza tym zawsze należy słuchać własnego ciała. Osoby, które odczuwają ból, nie powinny kontynuować treningu boso.
Poza tym należy pamiętać, że podczas treningu na świeżym powietrzu istnieje szczególne ryzyko urazów spowodowanych odłamkami szkła, kolcami lub ostrymi kamieniami.
Wskazówki dotyczące treningu boso
Jak przy wszystkich nowych aktywnościach i sportach, należy również podczas treningu boso stopniowo przyzwyczajać się do obciążenia. Osoby przyzwyczajone do treningu siłowego w butach, na początku nie powinny trenować boso dłużej niż 10 minut. To samo dotyczy oczywiście wszystkich innych sportów.
Najlepiej trzymać się zasady, aby co tydzień wydłużać trening boso o 5 minut, o ile poprzednia sesja nie sprawiła żadnych problemów. Być może to ostrożne zwiększanie wydaje się zbyt zachowawcze, jednak należy pamiętać, że nowo zaangażowane mięśnie potrzebują czasu, aby się rozwijać. Dopiero gdy wzmocnione mięśnie w okolicy stóp zostaną rozwinięte, ryzyko kontuzji maleje.
Dlatego zawsze warto stopniowo przyzwyczajać się do treningu boso i nie chcieć zbyt wiele na raz.
Alternatywą dla treningu boso są buty barefoot
Alternatywą dla treningu boso jest noszenie butów barefoot. Nasze ZAQQ buty barefoot oferują wystarczającą ochronę, ale są zaprojektowane tak, aby nie tracić sensorycznego sprzężenia zwrotnego. Dlatego podeszwy wszystkich ZAQQs są absolutnie płaskie, ultracienkie i bardzo elastyczne. Stopę można poczuć podłoże i naturalnie się przetaczać. Ponadto nasze buty oferują szczególnie dużo miejsca w obszarze palców, aby stopa mogła poruszać się swobodnie, jak podczas chodzenia boso.
Do aktywności sportowych, niezależnie czy to trening siłowy czy bieganie, polecamy nasze ZAQQ buty barefoot z kategorii Running. Są one lekkie, elastyczne i szczególnie oddychające.
>> Buty barefoot do biegania dla kobiet – kliknij tutaj! <<
>> Buty barefoot do biegania dla mężczyzn – kliknij tutaj! <<
Feel free, feel ZAQQ.
Źródła:
Simon Franklin, Michael J. Grey, Nicola Heneghan, Laura Bowen, François-Xavier Li 2015: Barefoot vs common footwear: A systematic review of the kinematic, kinetic and muscle activity differences during walking, Gait & Posture, 2015, Volume 42, Issue 3, p 230-239.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0966636215004993
Astrid Zech, Ranel Venter, Johanna E. de Villiers, Susanne Sehner, Karl Wegscheider, Karsten Hollander 2018: Umiejętności motoryczne dzieci i młodzieży są wpływane przez dorastanie na boso lub w obuwiu, Frontiers in Pediatrics, 2018, Tom 6, strona 115.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2018.00115/full